XVIII Rajd Łupaszki – wyniki konkursów

XVIII Rajd Łupaszki – wyniki konkursów

Miło nam poinformować, że w ramach konkursu filmowego Kapituła Konkursowa postanowiła przyznać wyróżnienie dla filmu nadesłanego przez rajdowicza – Piotra Marchewkę „Strusia”.

Gratulujemy bardzo Piotrze.

Niestety prace nadesłane w konkursie planszowym, zostały przesłane po terminie lub nie spełniały wymogów konkursu, tym samym Kapituła Konkursu postanowiła nie przyznawać nagrody w tym konkursie.

Sztab XVIII Rajdu

XVIII Rajd Łupaszki – komunikat nr 2

Z uwagi na panującą w Polsce sytuację (COVID-19), Sztab Rajdu wraz z Zarządem Stowarzyszenia podjął decyzję o zmianie formuły  tegorocznego Rajdu z tradycyjnej, znanej wszystkim, na dwa konkursy dla naszych Rajdowiczów.

Zatem ogłaszamy konkurs filmowy „Z kamerą na rajdowym szlaku”, w którym mogą wziąć udział osoby indywidualne oraz grupy a zadaniem jest nakręcenie filmu (maksymalnie 10 minutowego) w jednej z niżej wymienionych kategorii:

  • „Mój Bohater Niezłomny” (do wyboru spośród proponowanych przez Organizatora);
  • b) „Na bojowym szlaku w Borach Tucholskich”;
  • c) „Kronika Rajdowa” (wspomnienia rajdowe).

Ogłaszamy też drugi konkurs – konkurs na grę planszową „Rajd na planszy”, gdzie zadaniem zgłoszonej osoby lub grupy jest przygotowanie gry planszowej lub karcianej wraz z instrukcją, planszą, kartami – im bardziej oryginalna, pomysłowa z walorami historycznymi – tym lepiej 🙂

Dodatkowo 15 oraz 22 maja odbędą się wideospotkania z Karolem Madajem, który jest wybitnym polskim projektantem gier planszowych. Na swoim koncie gier posiada m.in. grę planszową Kolejka, czy grę Awans.
Pan Karol podzieli się tajnikami tworzenia gier i jak to robić (15 maja) zaś 22 odpowie na Wasze pytania, związane z przygotowaniem gier planszowych.

W zależności od warunków epidemiologicznych w naszym kraju, chcielibyśmy Wasz zaprosić na 28 czerwca na godzinę 11.00 do kościoła w Czerninie, gdzie tradycyjnie zostanie odprawiona msza św. za Żołnierzy Wyklętych w tym Żelaznego w rocznicę jego śmierci.

Po szczegóły zapraszamy do regulaminów konkursów:

XVIII Rajd Łupaszki – komunikat nr 1

XVIII Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy
5 Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki”

Główne cele Rajdu:

  • Zdobycie przez uczestników wiedzy na temat działalności podziemia niepodległościowego w Polsce po 1944 roku ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.
  • Spotkanie z „żywą” historią – spotkanie z ostatnimi żyjącymi świadkami podziemia niepodległościowego.
  • Kształtowanie postaw etycznych i obywatelskich według hasła: „Bóg – Honor – Ojczyzna”.
  • Upowszechnienie wiedzy o walkach o niepodległość i suwerenność RP oraz przywrócenie pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego.

Termin i miejsce:

Rajd trwać będzie w dniach 27 czerwca – 01 lipca 2020 roku, czyli tradycyjnie już w pierwszy tydzień po zakończeniu roku szkolnego. Rajd rozpocznie się w sobotę gdzieś w Borach Tucholskich. Koncentracja Patroli przewidziana jest na ok godzinę 12:00 w Bazie Rajdu (dokładny adres Bazy zostanie podany w późniejszym komunikacie).

Keep reading →

1 marca w Dąbrowie Górniczej

Serdecznie zapraszamy Wszystkich, którym bliska jest 5. Wileńska Brygada AK i Żołnierze Niezłomni do udziału w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej ppor. Zdzisława Badochę ps. „ŻELAZNY” 1 marca 2020 o g. 12:00 w Bazylice NMP Anielskiej.

W tej świątyni 27 grudnia 1928 roku Zdzisław przyjął sakrament Chrztu Świętego wraz ze swą siostrą Barbarą.

Zmarła Dorota Tylec

Rankiem 7 lipca 2019 r. zmarła po ciężkiej chorobie Dorota Tylec (ur. 1963 r.) – krewna ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego”. W latach 2005-2006 brała udział w naszym Rajdzie. Była wieloletnim nauczycielem II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. Była wybitnym pedagogiem, przewodnikiem i przyjacielem pokoleń młodzieży. Pasjonatka gór. Wraz z całą rodziną była strażnikiem pamięci swojego walecznego krewnego. Zawsze uśmiechnięta, pełna nadziei, ciekawa i chętna do pomocy. Od wielu lat zmagała się z ciężką chorobą…
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

XVII Rajd Łupaszki – komunikat nr 2

Miejsce startowe:

Rajd rozpoczynamy 22 czerwca 2019 roku, o godzinie 12:00 w Publicznym Gimnazjum im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lubichowie.
Dokładny adres to: ul. ks.Lorenza 8 83-240 Lubichowo.

Istnieje możliwość przybycia do szkoły już 21 czerwca od godziny 18:00.
Organizatorzy zapewniają możliwość noclegu z 21 na 22 czerwca.


Miejsce zakończenia:

Rajd kończymy 26 czerwca 2019 roku, w godzinach wieczornych w Publicznym Gimnazjum im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lubichowie.

Organizatorzy zapewniają nocleg z 26 na 27 czerwca.

[*] Ewa Minkiewicz

Ewa Minkiewicz urodziła się 7 listopada 1948 roku w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Jej ojcem był por. Lucjan Minkiewicz „Wiktor” zaś matką Wanda z domu Czarnecka ps. „Danka”. Ojciec od 1943 roku służył w 6 Brygadzie AK na terenie Wileńszczyzny, zaś po odtworzeniu oddziału na Podlasiu i Białostocczyźnie w 1945 roku przez mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” został dowódcą oddziału. Matka pochodziła z Białostocczyzny i była sanitariuszką w oddziale od 1945 roku. W listopadzie 1945 roku Rodzice wzięli ślub. W czerwcu 1948 cała rodzina z dwuletnim synem Andrzejem została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa. Tam w więzieniu urodziła się Ewa, przybywając w celi z Matką przez pół roku. Przez kolejne osiem lat nie widziała swojej Matki, skazanej na wieloletni wyrok więzienia. Ojciec skazany przez komunistów na śmierć został zamordowany 8 lutego 1951 roku. Nigdy go nie zobaczyła. Ewa była wychowywana przez Ciotkę. Starszy brat Ewy adoptowany przez inne małżeństwo, nie wrócił do rodziny. Po wyjściu Mamy z więzienia w 1956 roku była z nią do ostatnich chwil, poświęcając się opiece mocno zniszczonej więzieniem i przez władze komunistyczne Matce.

Udało się jej skończyć studia polonistyczne, do końca lat 80-tych była pozbawiona jednak możliwości godnej pracy. Wszędzie traktowano ją jako „córkę bandytów”. W 1980 roku mocno zaangażowała się w powstanie Solidarności, pracując w Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim „Solidarności”. Pomagała kombatantom, pracowała dla młodzieży, m.in. współorganizując rajdy piesze, odsłonięcia tablic pamiątkowych i dbając o pamięć poległych i pomordowanych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

Członkini Honorowa naszego Stowarzyszenia.

Zmarła po ciężkiej chorobie 24 kwietnia 2019 roku w Gdańsku.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27go kwietnia, w sobotę, o 9.15 w kaplicy na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.